تبلیغات
مطالب اینترنتی - آزادگی و عدالت، راز ماندگاری سیره امام حسین (ع)

آزادگی و عدالت، راز ماندگاری سیره امام حسین (ع)

تاریخ:جمعه 31 فروردین 1397-12:15 ب.ظ | نویسنده :


خبرگزاری ایرنا: امام حسین(ع) با نهضت کربلا حیاتی دوباره به جامعه اسلامی بخشید و تحولی گسترده در اندیشه مسلمانان پدید آورد. در این میان پاسداران با تبعیت از سیره آن امام معصوم(ع) به دفاع از ارزش‏های الهی و کیان این مرز و بوم پرداختند و حماسه هایی جاوید آفریدند.

زندگانی حکمت آمیز و پرخیرو برکت پیشوایان معصوم(ع)همواره بر دو اصل «حماسه و عرفان» استوار است و پرداختن به بُعد حماسی و عرفانی زندگانی آنان و فرزندانشان می تواند سرمشق کاملی برای تشنگان زلال معرفت و مامنی امن برای دوستداران فرهنگ متعالی اهل بیت(ع) و گام موثری در عرصه تبلیغ دینی باشد.

تاریخ اسلام شاهد حماسه سازی های امام حسین(ع) و یاران و وفادارش است. انسان هایی که برای مبارزه با طاغوت زمان به میدار نبرد رفتند و نام خویش را در صفحات دختر تاریخ اسلام ماندگار کردند.

ولادت حسین بن علی (ع ) در سال چهارم هجری در خانه امام علی(ع) و حضرت فاطمه(س) در مدینه منوره رخ داد و مردم به دلیل اظهار محبتی که پیامبر راستین اسلام (ص ) درباره امام حسین (ع ) ابراز میداشت، به بزرگواری و مقام شامخ پیشوای سوم آگاه شدند.

در اینباره سلمان فارسی می گوید: «دیدم که رسول خدا (ص ) حسین (ع ) را بر زانوی خویش نهاده او را می بوسید و می فرمود: تو بزرگوار و پسر بزرگوار و پدر بزرگوارانی، تو امام و پسر امام و پدر امامان هستی، تو حجت خدا و پسر حجت خدا و پدر حجت های خدایی که نُه نفرند و خاتم ایشان، قائم ایشان (مهدی عج ) است.»

امام حسین(ع) در سایه محبت امام علی(ع) رشد و پرورش یافت و برای پیشبرد اهداف اسلام همواره در کنار پدر و برادر بزرگوارش در تمامی لحظه ها حضور داشت. «سیدالشهدا، الشهید السعید، الامام الثالث، رشید، مبارک، سبط، الدلیل علی ذات الله و …» از لقب های ایشان محسوب می شوند و ابوعلی کنیه این امام همام به شمار می رود.

سید و سالار شهیدان مقام والای امامت را به مدت 11 سال برعهده داشت و در این مدت ایشان برای دفاع از حقانیت اسلام علیه ظلم و ستم یزیدبن معاویه قیام کرد تا پیام وحدت مسلمانان را برای اجرای حکومت عدل و حفظ ارزش های راستین اسلام به گوش همگان برساند، به گونه ای که اکنون پس از گذشت چندین سده از وقوع رویداد عاشورا؛ شیعیان جهان سالروز این رخداد بزرگ را ارج می نهند.

امام حسین(ع) در روز عاشورا به همراه 72 تن از یاران وفادارش به مصاف سپاه ظلم رفت و مظلومانه به شهادت رسید و به عنوان الگوی کامل پاسداری از ارزش های اسلامی در میان مسلمانان گرامی داشته می شود.

رزمندگان ایران اسلامی با پیروی از سیدالشهدا(ع) درطول تاریخ انقلاب و پس از آن در هشت سال جنگ تحمیلی به مبارزه با ظلم و ستم و دفاع از مام وطن پرداختند و همین رشادت ها و مجاهدت های سربازان اسلام سبب شد تا امام خمینی(ره) سوم شعبان سالروز میلاد امام حسین(ع)را به پاس قدردانی از پاسداران این مرز و بوم روز پاسدار نام نهند.

حجت الاسلام «مصطفی صادقی» مدیر گروه سیره اهل بیت (ع) و پژوهشگاه تاریخ سیره و اهل بیت(ع) روح حماسی ـ الهی را مهمترین شاخصه رفتاری امام حسین(ع) دانست و گفت: حماسه حسینی، درس آزادگی را به همه جهانیان داد. از این رو، پیشوایان اسلام همواره باید با پرورش روح عزت در وجود خود ارزش های اسلامی را گرامی داشته و با سوق به طرف اهداف برتر بر مشکلات زندگی فایق آیند.

** آزادگی و عدالت خواهی راز ماندگاری سیره امام حسین (ع)

امام حسین(ع) با رمز آزادگی، عزت مداری و عدالت خواهی در برابر تمامی جریان ستم پیشه ایستادگی کرد و توانست سنت پیامبر اکرم(ص) و دین اسلام را زنده نگاه دارد. برپاداشتن ارکان عدالت، توحید و ایستادگی در برابر منکر از جمله دستاوردهای قیام عاشورا به شمار می رفت که امام حسین(ع) بزرگترین درس آزادگی را به گوش جهانیان رسانید.

امام حسین(ع) در جامعه ای زندگی می کرد که مردم در مقابل هرگونه اعمال زشت حاکمان سکوت می کردند و نهی از منکر اجرا نمی شد. دوری از امر به معروف و نهی از منکر یکی از جلوه های جامعه آن روزگار بود که سومین پیشوای شیعیان چنین باور غلطی را بسیار خطرناک می دانست و از هیچ کوششی در این راه دریغ نکرد.

** ایستادگی و مقاومت در برابر مشکلات ابعاد حرکتی امام حسین(ع)

ایستادگی و تحمل در برابر ناملایمات می تواند رمز عزت مندی و جاودانگی باشد. تاریخ بزرگان دین، انبیاء الهی و افرادی که همپای پیامبران خود قدم بر می داشتند با صبر و ایستادگی همراه بوده و این بُعد در سیره و منش ابا عبدالله الحسین(ع) نیز روشن است و پیروزی نهضت امام(ع) گواه روشن برای این موضوع محسوب می شود. ایمان به هدف و صبر در برابر مشکلات از جمله ابعاد قیام آن حضرت به شمار می رود که همین عامل سبب شد تا هدف ایشان در تمامی اعصار جاودانه شود. قیام امام حسین(ع) پیامی ماندگار برای مسلمانان دارد که انسان را به نحوه زیستن درست در زندگی این جهان فرا می خواند. کربلا و عاشورا الگوی زیست الهی است.

سردار «رسول سنایی راد» معاون سیاسی پیشین سپاه پاسداران، تشکیل سپاه پاسداران را نتیجه اقدام خودجوش بسیاری از انقلابیان که دغدغه حفظ انقلاب را داشتند دانست. در ابتدا با نگاه موقت به کمیته و نیروهای پاسدار نگریسته می شد اما با نگاه وسیع امام خمینی(ره) و همزمانی میلاد امام حسین(ع)، مجموعه نیروهای انقلاب و طرفدار آن، متقاعد شدند سپاه شکل بگیرد. در ادامه گفت وگوی پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا را با وی از نظر می گذرانیم.

** تقارن روز پاسدار و میلاد امام حسین(ع)

همزمان با اوج گیری پیروزی انقلاب اسلامی و آن برهه حساس برخی از جوانان انقلابی با در دست گرفتن اسلحه به صورت خودجوش و مردمی به مبارزه با نیروهای ضدانقلاب پرداختند و خود را پاسدار انقلاب نامیدند و همین بهانه ای شد تا بدین مناسبت امام خمینی(ره) سالروز میلاد امام حسین(ع) را روز پاسدار نامیدند. تفاوتی که سپاه پاسداران با دیگر نهادها دارد وجود نوعی فرهنگ است که باید آن را متصل به قیام عاشورا و نهضت حسینی(ع) دانست. رسالت پاسداران نگهبانی از انقلابی است که روح حماسی و عاشواریی وجه تسمیه آن به شمار می رود و پاسداران برای نگهداری از انقلاب اسلامی همواره به امام حسین(ع) اقتدا می کردند. پیروزی این انقلاب را باید مدیون مبارزانی دانست که جهاد فی سبیل لله را با اقتدا به امام حسین(ع) و در مقابل شقاوت های عوامل رژیم پهلوی ایستادگی کردند و امروز به برکت این انقلاب، مردم سالاری دینی در کشور حاکم و مردم با مشارکت فعال سرنوشت خود را رقم می زنند.

** نقش سپاه پاسداران در بازسازی کشور پس از جنگ تحمیلی

سپاه پاسداران در عرصه دفاع مقدس با توجه به در اختیار داشتن نیروهای مردمی به‌ویژه در قالب بسیج توانست نقش ویژه‌ای را به ‌عهده بگیرد و از تهاجم نیروهای ضد بعث به خاک میهن جلوگیری کنند. سپاه با شرکت در بازسازی و سازندگی کشور و استفاده از تجربه های هشت سال دفاع مقدس توانست آبادانی را به مناطق جنگ زده کشور بازگرداند. همزمانی جنگ تحمیلی و شروع تحریم ها سبب شد تا تمام توان و امکانات را برای خنثی سازی آنها بکار بندد و با دریافت مجوز از مقام معظم کل قوا به سازندگی و با ورود به ساخت پالایشگاه های گازی، کمک به حل مشکلات مردم مناطق محروم و ایجاد پل در برخی منطقه ها پرداخت.

** تقویت بدنه عمومی جامعه در صدر نظام جمهوری اسلامی

امید دشمن همواره به روند شکل گیری و تقویت یأس در بدنه عمومی جامعه است که می تواند شکاف حاکمیت و مردم را تولید کند و حال آنکه روند قدرت یابی نظام و توفیق های گسترده نشان می دهد که آینده درخشانی در انتظار مردم و به خصوص نسل بعد از انقلاب است. در عرصه های پیچیده امنیتی و تولید قدرت راهبردی ایران به اندازه ای رشد پیدا کرده که حرف اول را در منطقه می زند. سپاه در تهاجم نرم نیز با دشمن مقابله می کند، امروزه مشاهده می شود که تهدیدات در طیف بسیار متفاوتی با حضور سپاه که هم دارای روحیه انقلابی و هم در میدان های مختلف تجربه دارد و با بهره گیری از دانش روز، خنثی می شود. یکی از کارویژه های سپاه پاسداران بازدارندگی در مقابل تهدیدات نظامی به شمار می رود که این توان سپاه، پشتوانه ای برای حمایت از نرم ترین اقدام های نظام است.

** جلوگیری از ورود تکفیری ها با سد محکم سپاه پاسداران

در سطح منطقه قدرت منطقه ای سپاه، قدرتی است که می تواند به تامین امنیت کمک کند، تهدید بزرگی مثل تهاجم فرهنگی و ورود نیروهای تکفیری در منطقه با سد محکم توان نظامی سپاه مواجه شده و در عراق و سوریه اگر نتوانسته اند موفق شوند و یک مرکز فتنه را تشکیل دهند، در واقع توان نهضتی سپاه بوده که به این مساله کمک کرده است. سپاه در عرصه های مختلف مثل توان موشکی و شلیک هوایی به پایگاه های تروریستی و یا نمایش تونل ها برای رفع تهدید و ایجاد بازدارندگی توانسته مدافعی برای تمام فصول به حساب آید و در تمامی تهدیدهای سخت و نرم به ایفای نقش بپردازد.لینک منبع

مطلب آزادگی و عدالت، راز ماندگاری سیره امام حسین (ع) در سایت مفیدستان.


داغ کن - کلوب دات کام
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo